Avatud T-R 12-17
L 11-16

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Alates aastast 2011: Eestis on käibel euro, Eesti Pank vastutab ühisraha stabiilsuse eest

1. jaanuar 2011
Eesti võtab kasutusele euro. Eesti Panga arveldussüsteemid muudetakse europõhiseks. Euro ja kroon käibivad paralleelselt 15. jaanuarini. Pangad vahetavad kroone eurodeks teenustasuta ja Eesti Panga ametliku kursiga, suuremad pangad teevad seda kuni 31. detsembrini 2013. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks teenustasuta ja tähtajatult.

1. jaanuaril 2011 saab Eestist Euroopa majandus- ja rahaliidu (EMU) täieõiguslik liige ning Eesti Pangast eurosüsteemi liige ehk üks euroala keskpankadest. Eesti Panga presidendist saab Euroopa Keskpanga nõukogu liige ning seega üks rahapoliitika üle otsustajaid. Hääletusel on Eesti Panga presidendil nõukogus üks hääl, nii nagu ka Saksamaa, Itaalia või Soome keskpanga presidendil. Eesti Panga eksperdid hakkavad osalema Euroopa Keskpanga komiteedes ja töörühmades, kus arutatakse euroala puudutavaid küsimusi.

Euroala liikmeks saamine toob Eesti Panga jaoks kaasa suuremaid muutusi rahapoliitika, euroala majandusanalüüsi, reservihalduse, valuutaoperatsioonide, statistika, sularaha ja maksesüsteemide vallas. Ent selliseid funktsioone, mis ei ole otseselt seotud ühise rahapoliitikaga (nt Eesti majanduse seire ja analüüs, majandusprognoosi koostamine, statistika tegemine), muudatused eriti ei puuduta.

28. mai 2012
Eesti Pank teatab, et soovib uuendada pankadevahelist jaemaksesüsteemi ESTA. Eesmärk on viia see kooskõlla ühtsete euromaksete piirkonna (single euro paymets area, SEPA) tingimustega. Sama aasta keskel ilmneb, et kommertspangad ei hakka Eesti Panga pakutavat süsteemi kasutama, vaid eelistavad soodsamaid lahendusi. Eesti Pank otsustab 2014. aasta veebruarist enda hallatava pankadevahelise jaemaksesüsteemi sulgeda.

7. juuni 2012
Eesti Panga presidendiks saab Ardo Hansson.


Ardo Hansson. Allikas: Eesti Pank

2. mai 2013
Euroalal võetakse kasutusele teise seeria viieeurosed pangatähed. Samal päeval laseb Eesti Pank uued pangatähed Eestis ringlusse.

13. juuni 2013
Eesti Panga nõukogu esimehena asub ametisse Mart Laar.

Jaga: