Eriolukorra tõttu suletud!

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Vigarahade näitus alates 20. septembrist

16.09.2019

Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitusesarja „Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest“ viiendal näitusel „Vigarahad“ on väljas numismaatik Kaupo Laani vigamündid ja paberrahakoguja Arvo-Mart Elvisto vigapangatähed. Vigarahad on tootmispraagiga rahad, mis on jõudnud sularaharinglusesse. Kui keegi sellise mündi või paberraha leiab, on ta õnnega koos, sest münditootmises tuleb tänapäeval praaki ette üliharva, kvaliteedikontroll on väga range ning ning veaga satub ringlusesse ehk üks münt miljonist. Sellised rahad pakuvad suurt huvi kollektsionääridele.

Näitusel saab aimu, kuidas vigaraha tekib ja milliseid vealiike võib esineda. Müntidest näeb sõjaeelseid Eesti krooni ja markvääringu vigamünte, aga ka uuema aja vigamünte - Eesti kroone ja eurosid.

Allpool on väike valik müntide väljapanekust. Fotod: Kaupo Laan.

1-margase möödalöök (1922)

1-margase möödalöök (1922)

Paigast nihkunud templiga löödud 3-margane (1922)

5-margane münt, mis on löödud 3-margase toorikule (1922) 

 

Tootmisveaga paberrahad

Arvo-Mart Elvisto paberrahade väljapanekus saab näha tootmisveaga pangatähti, millel on mõni turvaelement puudu või üle, mõõdud ei vasta standardile, trükivärv on laiali läinud vms. Lõikamis- ja nihkevead tunneb ära pangatähtede ebaühtlastest servadest. Pangatähtede väljapanekus on näha ka pangatähti, mille üks külg on jäänud üldse trükkimata.

Trükiprotsessi käigus või enne tellijale rahade üleandmist tuvastatud vigaseid rahatähed asendatakse asendusrahadega. Sellisel lisaseerial on Eesti kroonide puhul kaks tähistust: tärn * (1992. aasta 1- ja 2-kroonised) või seeriatähed ZZ (kõikide ülejäänud kroonide asendusrahad).

Praakpangatähed on seaduslikud maksevahendid, kuid sellegipoolest kõrvaldatakse need ringlusest. Neid käsitatakse rikutud rahatähena, mida saab pangakontoris ümber vahetada.

Jaga: