Avatud 
T-R 12-17; L 11-16
TASUTA

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Kollektsionääri Kaimar Ilvese numismaatilisi kogusid tutvustav näitus „Temaatiline kollektsioneerimine“ alates 1. novembrist

28.10.2019

Reedel, 1. novembril kell 12 avame Eesti Panga muuseumis näitusesarja „Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest“ viimase näituse „Temaatiline kollektsioneerimine“, mis põhineb Kaimar Ilvese kogudel.

Kaimar Ilves on oma kogumishuvi kohta öelnud: „Olen ema poolt teist põlve kollektsionäär ja nakatusin kollektsioneerimispisikuga varakult – juba lapsena meeldis mulle kõike koguda. Kollektsioneerimine on minu jaoks eneseteostusviis, mis on  andnud jõudu panna vastu elu tagasilöökidele. Olen spetsialiseerunud peamiselt mündikogumisele ehk numismaatikale, ent ei suuda vastu seista ka muudele põnevatele ahvatlustele – niisiis kogun väga mitmesuguseid asju alates nõukogudeaegsetest mudelautodest kuni tsaariaegsete külmrelvade ja Eesti kvaliteetgraafikani.“

Näitusel on väljas valik münte kollektsionääri temaatilistest kogudest „Ilvesed väärismetallist müntidel“, „Eesti välisriikide rahadel“, „18. sajandi maksevahendid Eestis“ ja „Mündid ehetes“. Väljapanek kannab sõnumit, et kollektsioneerimise maailm on väga lai ja mitmekülgne.

Oma perekonnanimest ajendatuna on Kaimar Ilves kogunud ilveseid kujutavaid münte – näituselt leiab peamiselt väärismetallist ilvesemünte 15 riigist, sh Kuubast, Cooki saartelt ja Omaanist. Kaalukaim eksponaat on Soome ühekilogrammine hõbedast medal, mis on pühendatud liigirikkusele.

Väljapanekus on ka valik välisriikide poolt välja antud Eestiga seotud müntidest, nt Iirimaa 2004. aasta hõbedast meenemünt, millega tähistati kümne uue riigi liitumist Euroopa Liiduga, ja Kongo Vabariigi hõbedast meenemünt, mis on välja antud Balti riikide ühinemise puhul euroalaga. Leedu ja Läti 2014. aastal välja antud meenemündid on pühendatud Balti keti 25. aastapäevale.

Oma põhikollektsiooniks peab Kaimar Ilves Tsaari-Venemaa mündikogu (ligi 1500 münti). Eesti Panga näituselt leiab sellest kogust kaheksa münti, millel on kujutatud pea kõik Venemaa 18. sajandil keisrid ja keisrinnad. Jätkuks suvisele ehterahade näitusele on avataval näitusel väljas Tsaari-Vene hõbemündid, mida on kasutatud ehetes (kannaga rahad ja kopikatest käevõru).

Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.

Jaga: