Eriolukorra tõttu suletud!

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Eesti Pank näitab vabariigi sünnipäeva puhul ajaloolist kullakangi

15.02.2018

Laupäeval, 24. veebruaril ootab Eesti Panga muuseum kõiki tähistama Eesti Vabariigi 100. aastapäeva. Tunni jooksul saavad külastajad näha 1922. aastast pärit kullakangi. See on osa Eesti Panga varadest, mida hoiti kuni Eesti taasiseseisvumiseni Ameerika Ühendriikide keskpangas.

Päeva jooksul anname ülevaate Eesti Panga hoonetes toimunud ajaloolistest sündmustest. Ajaloolane Märt Karmo juhib ringkäiku, mille jooksul räägib ta muu hulgas Iseseisvussaali tähendusest, vabariigi väljakuulutamisest ja kahest maalist, millel on kujutatud iseseisvusmanifesti ettelugemist. Ringkäigule tuleb registreeruda ja kaasa palume võtta isikut tõendav dokument. Registreerimine lõpeb neljapäeval, 22. veebruaril kell 17. Kohtade arv on piiratud.

Lastega peredele pakume teisigi tegevusi. Näiteks saab osaleda rahateemalises otsimismängus, lasta endale teha aastapäevaks näomaaling ja ette võtta muud põnevat.

Eesti Panga hoonetes on toimunud palju ajaloolisi sündmusi – olulisim neist 24. veebruaril 1918, kui pangahoones tuli esimest korda kokku Eesti Vabariigi Ajutine Valitsus. Sellega pandi alus Eesti Vabariigi sünnile.

Ajakava

  • 11.00–15.00 Tegevused lastele: otsimismäng ja tegevusleht „Minu vanemate lapsepõlveraha“ Talupojasaalis

  • 11.00–13.00 Näomaalingud: näomaalijad teevad kõigile huvilistele vabariigi sünnipäevaks teemalise näomaalingu

  • 11.00–12.30 Tiit Born ja Ann Kuut musitseerivad Aadlisaalis

  • 12.30–13.30 loengusaalis on väljas 1922. aastast pärit kullakang, kell 12.45 kullakangi esitlus

  • 13.30–14.30 Eesti Panga ekspert Märt Karmo juhib ringkäiku Eesti Panga Iseseisvussaalis
    NB! Ringkäigul osalemiseks tuleb registreeruda SIIN. Palume kaasa võtta isikut tõendav dokument.

1922. aastast pärit kullakangi lugu

Esimese Eesti Vabariigi (1918–1940) lõpuks olid Eesti Panga emiteeritud pangatähed rohkem kui 100% kulla- ja välisrahareservidega tagatud. Turvalisuse kaalutlustel hoiustati kulda välispankades: Ühendkuningriigis, Rootsis ja Ameerika Ühendriikides. Pärast seda, kui Nõukogude Liit Eesti 1940. aasta juunis annekteeris, kohustas okupatsioonivõim Eesti keskpanka loovutama kõik Rootsis, Ühendkuningriigis ja USAs asunud kullavarud. Nende väärtus oli siis ligi 41 miljonit Eesti krooni. Tegelikult õnnestus Moskval kätte saada üksnes Rootsi riigipangas olnud kuld.

Ajalooline kullakang toodi Eesti Panga muuseumis eksponeerimiseks Tallinna USA keskpangast Federal Reserve Bank of New York 2011. aasta detsembris. Osa kullast hoitakse aga siiani New Yorgis Federal Reservi hoidlas. Eestile kuuluvad kullakangid ei ole ümber sulatatud, mis tähendab, et neil on alles ajalooline väljanägemine ja märgistused.

Jaga: