Avatud T-R 12-17
L 11-16

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Eesti Panga perepäeval rõõmustab lapsi rahakoer Evra

26.10.2018

Eesti Panga muuseumis toimub laupäeval, 3. novembril rahatarkuse perepäev, kus saab kohtuda Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) rahakoeraga. Musta karva retriiver Evra näitab, kuidas ta lõhna järgi erinevaid valuutasid üles leiab ja Põhja prefektuuri koertegrupi vanemkoerajuht Tõnis Land räägib teenistuskoera treenimisest.

Perepäeval saab teada ka seda, kuidas tuvastada võltsraha ja teha mõistlikke laenamisotsuseid ning mida ette võtta siis, kui tekivad suured võlad. Juttu tuleb ühisrahastusplatvormidest ja uutest europangatähtedest.

Kogu päeva jooksul toimuvad aktiivsed tegevused lastele ja peredele. Igaüks saab proovida rahakunstniku ametit, joonistades rahale oma pereliikme pildi. Töölehed annavad külastajale võimaluse tutvuda muuseumi väljapanekuga ja võita auhindu.

Eesti Pank korraldab perepäeva koos finantsinspektsiooniga.

Perepäeva kava:

12.00–13.00 Rahalabor – rahakoer Evra etteaste koos koerajuht Natalja Potaptšukiga. Noor retriiver Evra näitab, kuidas ta leiab lõhna järgi üles erinevaid valuutasid, nt eurosid ja kroone. Evra, kes on ainuke sellise oskusega koer Eestis, aitab leida ebaseaduslikul teel saadud raha turuhoonetes või kodudes. Rahakoera ja teiste PPA teenistuskoerte tegemisi tutvustab Põhja prefektuuri koertegrupi vanemkoerajuht Tõnis Land.

Seejärel tutvustab Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve uusi europangatähti ning räägib raha võltsimisest laiemalt: näiteks milliseid rahatähti ja münte võltsitakse kõige rohkem ja mis meetodeid selleks kasutatakse, millistes riikides tuvastatakse rohkem võltsinguid, mida Eestis tehakse, et võltsinguid ringluses ei oleks, kuidas tuvastada raha õigsust ja mida teha, kui sinu kätte satub võltsitud raha.

13.15–14.00 Finantsinspektsiooni töötuba „Minu raha – võimalused ja riskid (tarbijakrediit, ühisrahastus, hoiu-laenuühistud)“. Astrid Matsoo õpetab praktiliste ülesannete abil, kuidas laenuvõtmine targalt läbi mõelda ja kuhu võlgnevuse tõttu tekkinud probleemide korral pöörduda. Samuti räägitakse ühisrahastusplatvormidest, seal investeerimisest ja sellega seotud ohtudest. Viimase teemana käsitletakse hoiu-laenuühistuid ja selgitatakse, mis vahe on pangahoiusel ja hoiusel, mida hoitakse ühistus. Kõik töötoas osalejad saavad kaasa rahatarkuse „Finantsaabitsa“.

14.15–15.00 MTÜ Rahatarkus töötuba „Psühholoogilised võtted, millega mõjutatakse inimeste rahakasutamist“. Heli Lehtsaar-Karma räägib võtetest, millega mõjutatakse inimeste rahakasutust ja milliseid psühholoogilisi katseid on ses vallas tehtud. Katsete tulemused on näidanud, et teatud nipid aitavad rahaga arukamalt ümber käia. 

Muuseumi Talupojasaalis

13.00–13.15 Eesti Kunstimuuseumi kuraator Tiina-Mall Kreem tutvustab näitust „Rahakunst“, millega tähistame nii Eesti Vabariigi, Eesti Panga kui ka Eesti Kunstimuuseumi 100. aastapäeva.

12.00–15.00 Meisterdamise töötoas „Meie pere väärikad müntidel“ saab igaüks olla rahakunstnik – selleks võta kaasa fotosid pereliikmetest, et nende abil näo kujutis rahale joonistada. Meisterdajaid juhendab Helen Kaigu.

12.00–15.00 Talupojasaalis toimuvad aktiivsed tegevused lastele ja peredele, sh töölehtede ja ülesannetega ringkäik muuseumis. Külastajad, kes vastavad kõigile küsimustele õigesti, saavad auhinna EP 100 suveniiride seast.

Rahatarkuse perepäev

Jaga: