Muuseum avatud
T-R 12-17; L 11-16
Sissepääs tasuta!

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Eesti juubelile pühendatud 2eurose mündi esitlemiseks avab keskpank oma uksed

13.02.2018
  • Keskpank laseb riigi juubeli puhul 19. veebruaril käibele erikujundusega 2eurose mündi
  • Samal päeval esitleb keskpank Iseseisvussaalis uut 2eurost. Kõigile huvilistele mõeldud esitlus algab kell 13 ja keskpanga Iseseisvussaal on sel päeval inimestele avatud kell 13–17
  • Mündi tiraaž on sümboolselt sama suur nagu Eesti elanike arv ehk 1,3 miljonit
  • Erikujundusega 2eurose mündikaarte valmistatakse 10 000 ja üks kaart maksab 10 eurot
  • 19. veebruaril kell 13 tulevad mündikaardid müügile paljudes postkontorites üle Eesti

Eesti Pank avab 19. veebruaril kell 13–17 oma peaukse, et esitleda Iseseisvussaalis Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud erikujundusega 2eurost käibemünti. Esitluse alguses etendub saalis minietüüd Päästekomitee ainetel ning pärast esitlust saavad huvilised osta endale mündi ja mündikaardi.

„Kutsume inimesi külla Eesti Panga Iseseisvussaali, et esitleda Eesti riigi juubeli tähistamiseks mõeldud erikujundusega kaheeurost münti, mis oma sümboolse tiraažiga on mõeldud igale eestlasele. Kuna 2eurone kehtib kogu euroalal, siis saadab see münt Eesti pidupäevast sõnumi ka teistele eurooplastele,“ ütles Eesti Panga president Ardo Hansson.

Mälestusmünt on mõeldud sümboolselt kõigi Eesti elanike jaoks ja seetõttu tuleb müntide tiraaž sama suur, nagu oli Eesti rahvaarv 2017. aasta alguses: 1 317 800. Alates 19. veebruarist jõuavad juubelimündid jaekaubanduse kaudu ka ringlusse.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti esitletakse Eesti Panga Iseseisvussaalis, mis on Eesti omariikluse üks sümbolitest, kus 24. veebruaril 1918 moodustati Ajutine Valitsus. EV100 sünnipäevanädalat alustavate ürituste raames on Iseseisvussaal erandkorras avatud kõigile huvilistele 19. veebruaril kell 13–17.

Erikujundusega juubelimündi rahvuslikul küljel on kujutatud Eesti Vabariigi ametlikku juubelilogo „Aastasada“, mis seob endas moodsas võtmes numbreid 18 ja 100, ühendades nii riigi asutamise aasta ja tänapäeva. Mälestusmündi kujunduse autoriks on loovagentuur Identity ja mündid on vermitud Leedu Rahapajas.

Lisaks kaheeurosele mündile saavad huvilised soetada mündikaarti ja 2018. aasta käibemüntide voldikut.

Eesti Panga Iseseisvussaali mündiesitlusele tulevad inimesed peavad olema valmis turvakontrolliks. Sisse pääseb keskpanga peauksest, mis asub Estonia puiesteel (Kentmanni tänava poolsel nurgal).


2eurose mündi, mündikaardi ja Eesti 2018. aasta käibemüntide voldiku täpsem müügiinfo

Mälestusmünti, mündikaarti ja -voldikut saab osta 19. veebruaril pärast esitlusüritust kell 13–17 Eesti Panga Iseseisvussaalis ja alates kella 13st Omniva e-poest. Eesti Panga muuseumipoes tulevad tooted müügile 20. veebruaril kl 12.

Mündikaarte tuleb müügile 10 000 tükki ja selle hind on 10 eurot. Mündikaardi on kujundanud loovagentuur Identity. Mündikaarti saab osta ka Eesti Posti nendest postkontoritest, kus müüakse Eesti Panga meenemünte ja meenetooteid. Postkontorites ei müüda üksikuid münte, tropse ega mündivoldikuid.

Mündivoldik sisaldab kokku kümmet münti, millest kaheksa on 2018. aasta Eesti euromündid ja kaks mälestusmündid. Kõik mündivoldikus olevad mündid on BU (brilliant uncirculated) kvaliteediga ehk ringlemata ja kõrgläikega. Mündivoldiku on kujundanud Vladimir Taiger. Mündivoldiku tiraaž on 5000 tk ja müügihind 20 eurot.

Nii mündikaardi kui ka -voldiku on valmistanud Kurowski Group Sp. z o.o.

Üks ostja võib korraga osta kuni viis mündikaarti ja kolm mündivoldikut. Münte, mündikaarte ega -voldikuid broneerida ei saa. Üksikuid mälestusmünte ja tropse saab osta müntide nimiväärtuse hinnaga. Mälestusmünte saab soetada kuni 10 tropsi ühe ostu kohta. Eesti Pank jätab endale õiguse muuta müügipiiranguid vastavalt nõudlusele.

  

Jaga: