Muuseum suletud

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

4. juulil kell 13.30 näituse „Ehterahad“ tutvustus

28.06.2019

Ootame kõiki laulupeolisi ja külalisi neljapäeval, 4. juulil kell 13.30 Eesti Panga muuseumisse, kus Eesti Rahva Muuseumi peavarahoidja Riina Reinvelt tutvustab näituse „Ehterahad“ väljapanekut.
Näitus on pühendatud Eesti laulupeole, mille põliseks osaks on Eesti rahvarõivad ja nende juurde kuuluvad ehted. Näitusel olevad ehted on valitud Eesti Rahva Muuseumi kogudest. Väljapanekus on rikkalikud Setu keed, kannaga rahad ja Eestile ainuomased kodarrahad.

16. ja 17. sajandil hakkasid nn kannaga rahad levima Põhja-Eesti naiste ehetena. Kannaga rahaks kutsuti hõberaha, mille serva külge oli joodetud metallaas ehk sang või kand.

Õige pea hakati ehetes kasutatavaid münte suurendama ja lihtsatest kannaga rahadest arenesid välja kodarrahad, mida kaunistas rattakodaraid meenutav hõbeplekist välja lõigatud serv. See on Eestile ainuomane ehe, mida mujal maailmas ei tunta. Eriti huvitavad on nn pseudomüntidega kodarrahad, mida valmistasid Pärnu, Lihula ja Viljandi kullassepad. Pseudoraha ühele küljele graveeriti sageli valitsejat kujutav portree ja teisele küljele vapp või rist.

Eksponeeritud ehete seas on kaelakee, mille üks tallinlanna soetas 1930. aastatel koos Vigala rahvariietega ja mida ta kandis 1938. aasta laulupeol. Tema foto ilmus ajakirja Nädal Pildis esikaanel. Tema tütar kandis neid rõivaid ja ehteid 1953. aastal abielludes ja 1999. aastal Eesti Vabariigi presidendi vastuvõtul. Eesti Panga 100. aastapäeva näitusesarja neljas näitus on pühendatud laulupeol.

Näitus on avatud 31. augustini 2019.

Olete väga oodatud!


Näituse avamise fotogalerii

Näituse "Ehterahad" avamine

Jaga: