Muuseum avatud
T-R 12-17; L 11-16
Sissepääs tasuta!

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

17. mail kell 17 toimub loeng sularahast

10.05.2018

Eesti Panga muuseumis toimub neljapäeval, 17. mail kell 17 avalik loeng, kus Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve räägib teemal „Kui kallis on sularaha?“

Loengus räägitakse erinevatest maksevahenditest, sularaha tootmisest ja selle kättesaadavusest hädaolukorras.

„Ehkki Eestis nagu ka Hollandis ja Soomes tehakse palju kaardimakseid, näitavad uuringud, et ka sularaha on nii euroalal kui ka Eestis ringluses aina rohkem,“ ütles Rait Roosve loengu tutvustuseks.

Sularaha usaldusväärsust inimeste silmis näitab ka see, et paljud eelistavad väärtuse säilitajana just sularaha ja hoiavad sääste sularahas.

Euroalal toodetakse aastas 4–8 miljardit uut pangatähte. Eesti Pank teeb europangatähtede tootmisel koostööd seitsme teise keskpangaga. Pangatähtede tootmiskulud on Eesti Panga jaoks olenevalt aastast jäänud 1,2–2,2 miljoni euro vahele.

Euromüntide tootmise ja emiteerimise pädevus on riigiti vägagi erinev. Osas euroala riikides, k.a Eestis, on müntide emiteerija keskpank, teistes aga rahandusministeerium. Liikmesriikidel on aastas võimalik emiteerida kuni kaks erikujundusega 2€ käibemünti, mida kutsutakse mälestusmündiks. Toodetakse ka meenemünte, mida vermitakse väärismetallist. Eestis on välja antud 26 Eesti krooni meenemünti  ja 12 euro meenemünti.

Kuna sularaharinglus on ühiskonna jaoks elutähtis teenus, teeb Eesti Pank järelevalvet selle toimepidevuse tagamise ja teenuse katkestusi ennetavate meetmete üle.

Loeng toimub Eesti Panga muuseumi avalike loengute sarjas „Raha ja väärtused“,  millega Eesti Panga muuseum pakub võimalust kaasa mõelda selle üle, kuidas suhestub raha kui väärtus muude inimese jaoks oluliste väärtustega.

Palume huvilistel registreeruda loengule e-kirja teel aadressil muuseum@eestipank.ee või telefonil 668 0760.

Jaga: