Muuseum avatud
T-R 12-17; L 11-16
Sissepääs tasuta!

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Näitus "Läti raha: latist euroni"

Et tähistada uut etappi Läti raha ajaloos, üleminekut eurole, koostasime näituse Läti rahvuslikust rahast latist. Keda on kujutatud Läti pangatähtedel, kuidas on kujunenud Läti rahasüsteem alates riigi iseseisvumisest, milliseid nimetusi kaaluti oma vääringule, milline on olnud lati maksejõud – nendele küsimustele leiab näituselt vastuse.

Balti riikide ühine ajalugu kajastub ka rahasüsteemis – nii nagu Eestis, oli ka Lätis 20. sajandi algul käibel tsaarirubla ja Saksa idamark, lisaks kasutati Põhja-Lätis Soome ja Eesti marka ning Latgales isegi Poola zlotte. Käibel olid ka nn hädaabirahad Liepāja, Jelgava ja Riia võimude välja antud võlakirjad ning Läti rubla. Läti rahasüsteem põhines Ladina Rahandusliidu aluseks olnud kuldfrangil. Franki kasutati ametliku rahaühiku tähisena 1922. aastal, kui ringluses olid 1- ja 3-frangised maksumärgid, misjärel emiteeriti esimene lati-vääringus pangatäht Läti 500-rublane trükijäljendiga „10 latu”.

Latt võeti käibelt 1941, kui seati sisse Saksa okupeeritud riikide jaoks mõeldud rahasüsteem. Käibele tulnud Saksa riigimarga vahetas hiljem välja Nõukogude Liidu rahasüsteem ja nõukogude rubla.

1990. aastal hakati Lätis taas oma rahasüsteemi üles ehitama ning kaks aastat hiljem tuli käibele Läti ajutine raha – Läti rubla. Läti latt tuli uuesti maksevahendina ringlusse 1993. aastal.

Nii nagu teised keskpangad, emiteerib ka Läti keskpank meenemünte. Lati meenemüntide kõrge kunstilise taseme eest anti Läti keskpangale 2002. aastal Šveitsis Baselis toimunud World Money Fair’il kõige loomingulisema keskpanga tiitel. Läti keskpanga meenemüntide paremik on väljas ka meie näitusel.

2005. aastal seoti latt Euroopa Liidu ühisraha euroga kursiga 0,702804 latti = 1 euro. Eurost saab Läti Vabariigi seaduslik maksevahend alates 1. jaanuarist 2014.

Läti 1- ja 2-eurose mündi rahvuslikul küljel on kujutatud rahvarõivastes neiu portreed, mis oli ka taasiseseisvunud Läti 5-latise reversil. 50-, 20- ja 10-sendisel mündil on Läti suur riigivapp ning 5-, 2- ja 1-sendisel väike riigivapp.

Läti rahanäitus on valminud koostöös Läti Rahvusliku Ajaloomuuseumi ja Läti keskpangaga.

Näitus jääb avatuks 28. veebruarini 2014.

   

 

Jaga: