Ajutiselt suletud

Estonia pst 11,
10141 Tallinn

Näita/peida menüü

Estonia pst 13 – endise Vene Riigipanga Reveli kontor

Neorenessansi stiilis kollastest tellistest ja graniittahukaist sokliga hoone valmis 1909. aastal, olles mõeldud Vene Riigipanga kohalikuks kontoriks. Hoone on kujundanud vene arhitekt Aleksander Jaron, kes kasutas eeskujuna Peterburi laenukassa projekti ja Vene maakonnalinna riigipanga tüüpprojekti.

Maja interjööris valitseb peamiselt historitsistlik stiil, mis hõlmab erinevate stiilide elemente. Neorenessansi stiilis suure saali (endise operatsioonisaali) kujundamisel on kasutatud ka joonia kapiteeliga marmoriseeritud poolsambaid. Ka teise korruse koridorides võib leida neorenessansi elemente, seevastu esimese korruse ruume ehivad juugendlikud seinakaunistused.

Iseseisvussaal on meie omariikluse üks sümbolruume: 24. veebruaril 1918 moodustati siin Ajutine Valitsus. Saali kaunistab vene sümbolisti Nikolai Kalmakovi 1921. aastal valminud suurmaal „24. veebruar 1918”, millel on kujutatud Eesti Päästekomitee liikmeid Konstantin Pätsi, Jüri Vilmsi ja Konstantin Konikut. Saali eesruumi seintel on Eesti Panga presidentide portreed.

Panga nõukogu esimehe kabineti aarded on valgest metallist, nikeldatud ja maalingutega pseudorokokoo lauake (19. sajandist) ning muinsuskaitsealune uusrenessanslik tumeroheliste kahlitega kamin. Algupärane mööbel pärineb 20. sajandi esimesest kolmandikust.

Maja oli Eesti Panga peahoone kuni 1935. aastani, 1920ndail paiknes seal ka rahandusministeerium. Eesti Panga kasutusse anti hoone 1992. aastal.

Jaga: